Örnek Olay İncelemesi

Türk Hava Yolları bir uçuşu canlı yayınlamak için Periscope kullanıyor

Sonuçlar

Fırsat

Türk Hava Yolları (), insanların uçuş hakkındaki merakından faydalanıp özgün bir şey yapmak istiyordu. Periscope ve Twitter canlı yayınlarının çekiciliği artarken, havayolunun son teknolojiyi nasıl kullandığını gözler önüne seren özgün içeriği oluşturmak için ideal platform haline geldi.

Strateji

, kabin ekibinin yardımıyla İstanbul ile New York arasındaki bir uçuşu canlı yayınladı. İlgili izinleri alabilmek için havacılık kurallarına uyulduğundan emin oldular ve kokpitin içerisinden canlı yayın yapmamaya dikkat ettiler.

Uçuş esnasında Periscope kullanmak, 'a, sundukları kaliteli müşteri hizmetlerinden bahsetmek için harika bir fırsat tanıdı. Canlı ve hiçbir şekilde "kurgulanmamış" olması, izleyicilerin olan biten her şeyi görebildikleri anlamına geliyordu.

Canlı Periscope yayınları ile ilgi oluşturun.

Periscope'ta markaların temsil olduğu ilk günlerde rakiplerinin önüne geçmek ve ilk uçuş içi canlı yayını yaratmak için bir fırsat gördü. Bu da firmaya yenilikçilikte bir lider olarak konumunu güçlendirme şansı verdi.

Doğru hedef kitlelere erişin.

sık uçan yolcuları ve havacılığa ilgi duyanları hedefleyen Sponsorlu Tweetler ile yayından bir önceki gece bazı Tweetleri öne çıkararak kullanıcıları izlemeye teşvik etti ve yayına destek verdi. Ayrıca uçuş esnasında organik olarak da Tweet göndererek, bir milyondan fazla takipçisinin hiçbir şeyi kaçırmamasını sağladı.

Etkileşimi artırmak için süreci interaktif hale getirin.

, yayını daha etkileşimli bir hale getirmek için izleyicilerden gelen soruları cevaplarken kabin görevlileri de havacılık hakkında sorular soruyor ve doğru cevapları ödüllendiriyorlardı. Bu da yayını evinden izleyenlerle uçuşta bulunan insanlar arasında iki yönlü bir sohbetin önünü açtı.

Başarılı Çıkarımlar

Twitter ve Periscope kullanmak 'a 10.300'den fazla kullanıcıya erişmede ve 154.406'dan fazla beğeni kazanmada yardımcı oldu. Yayının yeniden oynatılmaları ek olarak 14.967 kullanıcı tarafından izlendi ve 138.373 kalp kazandırdı. Periscope hikayesi pek çok dijital pazarlama ve havacılık haberleri web sitesi tarafından yayınlandı. Proje toplamda 4,5 milyon kişilik bir hedef kitleye erişti. Bu, 'ın 5.000 yeni takipçi kazanmasına da yardımcı oldu.

Canlı yayın süreci gerçekten çok heyecanlı... Hiçbir müdahale, bir sahneyi kesip başka bir sahne ile değiştirme fırsatı ve müzik olmadan. Gerçek bir operasyon, gerçek bir ekip ve gerçek bir uçuş izleyicilere sunuldu. Kolay olmasa da kesinlikle büyük bir adım.

Elif Bora, İnteraktif Pazarlama İletişim Uzmanı, Türk Hava Yolları

Kullanılan çözümler

Kampanya öğesi platformu

Markalar Twitter'da kullanıcıları ile her gün benzersiz ve yaratıcı bir şekilde iletişim kurar. Bunu siz de yapabilirsiniz.

Daha Fazla Bilgi Edinin Arrow Right Icon

Hedef kitle hedefleme

Mesajınızın doğru kişi tarafından duyulmasını istersiniz. Twitter'ın hedefleme yetenekleri, bunun gerçekleşmesini sağlar.

Daha Fazla Bilgi Edinin Arrow Right Icon