Örnek Olay İncelemesi

Rexona Endonezya, ulusal bir futbol turnuvasında sohbeti yönlendiriyor

Sonuçlar

Fırsat

Rexona Endonezya () Endonezya'da gerçekleştirilecek yeni bir ulusal futbol turnuvası olan Piala Presiden 2015'in (Başkanın Kupası) televizyon yayınları sırasında tutkulu hayranlara erişmek istiyordu. TV izleyen pek çok Endonezyalı futbol hayranı aynı zamanda mobil cihazlarını da etkin şekilde kullanarak maç hakkında Twitter'da yorumda bulunuyorlar ve deodorant ve ter önleyici markası, onlarla gerçek zamanlı bir sohbetle etkileşime girerken aynı zamanda yeni ürünü olan Rexona MotionSense hakkında da farkındalık oluşturmak istiyordu.

Strateji

, Twitter Reklamları ürünlerinin bir kombinasyonunu kullanarak (Endonezya dilinde "harekete geç" anlamına gelen) etiketinin etrafında kendi kampanyasını oluşturdu ve bunu yeni MotionSense ürününe iliştirdi. İlk günde sohbeti yönlendirmek için bir Sponsorlu Gündem kullandı ve bu da markanın etkinlik çevresinde gerçekleşen diğer tüm çevrimiçi hareketliliğin arasından sıyrılmasına yardımcı oldu. Sohbeti ateşlemek için maçların önemli anlarını içeren zengin medya Sponsorlu Tweetleri ve Sponsorlu Videoları kullandı. Twitter Anket Kartlarının kullanımı, futbol delisi hedef kitle ile etkileşim yarattı. Ve son olarak, "futbol", "spor etkinlikleri" ve "politika" ilgi alanı hedeflemelerini, Endonezyalı oyuncu Evan Dimas () gibi popüler ve spor konusunda etki sahibi, güvenilir hesaplar ile birlikte kullanmak içerik alakasını ve erişimini artırdı.

Başarıya giden yoldaki adımlar

1. Kampanyayı, büyük çaplı spor etkinliklerinin TV yayınları etrafında oluşturun.

'nin kampanyası, önemli bir canlı etkinliğin TV yayınlarını, kitlesel erişim sağlamak için kullandı ve bunu yaparken Twitter aracılığıyla etkiyi katlayarak artırdı. Marka, hedef kitlesi ile gerçek zamanlı sohbet oluşturmak için maç esnasında canlı olarak Tweet gönderdi. , iş birliği yaptığı TV kanalı İndosiar'dan doğrudan gollerin görüntülerini yayınlayarak, hedef kitlesinin heyecan verici anlar gerçekleşir gerçekleşmez konuşmaya başlamasını sağladı. Tweetler ayrıca takımların maçlarına hazırlandıkları anların fotoğraflarını, ve turnuvaya katılım gösteren Endonezya başkanı Joko Widodo'nun da aralarında bulunduğu VIP'leri içeriyordu.

2. Öne çıkmak için güçlü bir etiket kullanın.

, kampanyasını hedef kitlesine hitap eden, sohbetlere zemin hazırlayan ve kullanıcıları etkileşime sokan güçlü etiketine dayanarak oluşturdu. Endonezyalıların eğlenceli ve alakalı bulacakları bir kelime oyunu olan bu etiket, maçların TV yayınları esnasında metin yerleşimi olarak öne çıkarıldı. Ek olarak, daha fazla farkındalık sağlamak için yorumcular 'den bahsettiler. Marka, yeni ürün lansmanını desteklemek için etiketini de kullandı.

3.Etkileşimi artırmak için zengin medya kullanın.

İzleyicilerle etkileşime girmek için , Sponsorlu Video kullanarak maçların öne çıkan anlarını yayınladı. Final maçının santra vuruşundan önce bir Anket Kartı, etkileşim ve ilgi yaratmak için hayranlara kimini kazanacağını sordu ve %80 oy verme oranına ulaştı.

Başarılı Çıkarımlar

'nin dokuz günlük kampanyası toplamda 720.000 kişiye ulaştı, ortalama etkileşim oranı %5,2 olurken uç etkileşim oranı %15,4'ü gördü ve etkileşim başına maliyet $0,06 tuttu. Markanın Sponsorlu Tweet'i 4,9 milyon görüntülemeye, 13.100 etiketle bahsedilme sayısına ve %2,7 etkileşim oranına ulaştı. Marka, hesabın bahsedilme sayısının 63 kat ve takipçi sayısının da 43 kat arttığını gördü. Twitter Anket Kartı, Anket Tweetleri ile etkileşime giren kullanıcılardan %80 oranında oy aldı.

kullanan Sponsorlu Gündem, sohbetleri başlatmak için mükemmel bir çözüm yoluydu. Twitter, maçların öne çıkan anlarını gerçek zamanlı olarak yayınlayarak ve soyunma odasından gelen haberlerle hedef kitlemizle olan etkileşimi artırdı. En önemlisi de, Anket Kartları ile büyük ölçüde etkileşim oluşturmamıza yardımcı olarak hedef kitlemizin tuttukları takımı desteklemelerine ve katılım göstermelerine olanak sağladı.

Diko Handono (), Rexona Üst Düzey Marka Yöneticisi, Unilever Endonezya

Kullanılan çözümler

Kampanya öğesi platformu

Markalar Twitter'da kullanıcıları ile her gün benzersiz ve yaratıcı bir şekilde iletişim kurar. Bunu siz de yapabilirsiniz.

Daha Fazla Bilgi Edinin Arrow Right Icon

Hedef kitle hedefleme

Mesajınızın doğru kişi tarafından duyulmasını istersiniz. Twitter'ın hedefleme yetenekleri, bunun gerçekleşmesini sağlar.

Daha Fazla Bilgi Edinin Arrow Right Icon