Örnek Olay İncelemesi

Desigual sevenlerini New York Moda Haftası'nda ön sıraya oturtuyor

Önemli sonuçlar

Fırsat

New York Moda Haftası dünyanın en önemli moda etkinliklerinden biridir. Merkezi İspanya'nın Barcelona şehrinde bulunan uluslararası giyim markası Desigual (@desigual), müşterileriyle etkileşime girmek için daha önce hiçbir markanın kullanmadığı bir fırsattan yararlanmak istedi.

Gerçek ve çok özel bir deneyim sunmak için, @desigual gösteriyi bir moda yazarının gözünden yansıtarak müşterilerini eyleme bir adım daha yaklaştırmak ve süreç içinde moda dünyasının en iyi içeriğine benzersiz ve ayrıcalıklı bir erişim imkanı sunmak istedi.

Strateji

Müşterilerle gerçek zamanlı etkileşim kurmak ve onları eyleme bir adım daha yaklaştırmak için @desigual Periscope'u kullanarak (@periscopeco) 2016 Yaz Sezonu defilelerini canlı yayınladı. Etkinliğin bu yılki adı “Öğren” olarak belirlendi. Periscope markaya tüm dünyada canlı yayın yapma fırsatı sunarken takipçilerinin katılmalarına ve etkinlik devam ederken etkileşime girmelerine izin verdi. Periscope'un erişimini artırmak ve bu yenilikçi canlı akış etkinliğiyle ilgili sohbetler oluşturmak için marka #DesigualNYFWkampanyasını Twitter'da üç safhaya böldü: Gösteri öncesi, esnası ve sonrası.

Etkinlik öncesi heyecan dalgası yaratmak için @desigual Periscope hesabına trafik çekmek ve kullanıcıları uygulamayı mobil cihazlarına indirmeye teşvik etmek üzere Web Sitesi Kartları içeren Sponsorlu Tweetler yayınladı.

Gösteriden bir gün önce ve gösteri gününde, @desigual Twitter Audience Platform'u kapsayacak şekilde, resimli Sponsorlu Tweetler yayınladı. Bu, kampanyanın erişimini Twitter dışına genişletmesine ve insanlara 2016 Yaz Sezonu defilesiyle ilgili gerçek zamanlı güncellemeleri @periscopeco'da bulabileceklerini hatırlatmasına olanak sağladı. Twitter ile Twitter Audience Platform'u bir araya getiren @desigual harcama düzeyini korurken kampanyasının erişimini Fransa, Almanya ve İtalya gibi ülkelere kadar genişletmeyi başardı. Marka, kampanya öğelerini yenileyerek ve Tweetlerinin mümkün olduğunca alakalı olmasını sağlayarak platformun gerçek zamanlı yapısından yararlanmayı da ihmal etmedi.

Sohbetlerin hızını korumak için defile sonrası safhada Twitter'da video kampanyalarıyla faaliyetini devam ettirdi. @desigual gösteriyle ilgili sohbetleri etkinlik sonrasında da sürdürmek için defilenin öne çıkan videolarını paylaştı.

Gösteri öncesinde, esnasında ve sonrasında ilgiden faydalanın.

@desigual farkındalığı ve etkileşimi #DesigualNYFW kampanyasını farklı aşamalarda organize ederek, önceki gösterilere kıyasla artırdı. Marka bu stratejiyi kullanarak gösteriden bir hafta önce kilit pazarlarda sohbeti başlatmayı başardı ve kitlesini ana etkinliğe hazırladı. Kullanıcılara podyum yayınını gösteriden sonra yeniden izleme şansı da vererek kampanyasının ömrünü uzattı.

Ürünü kendi hedefinize uyarlayın.

@desigual belirli hedeflere ulaşmak için bir dizi Twitter ürününü farklı kampanya aşamalarında kullanarak stratejisini optimize etti. Farkındalık oluşturmak için Twitter ve Twitter Audience Platform üzerinde Sponsorlu Tweetler kampanyası yürüttü, bir Web Sitesi Kartı kullanarak kullanıcılarını @periscopeco indirmeye teşvik etti ve canlı yayınlanan gösterisinin izlenme sayısını artırmak için Sponsorlu Tweetlerde bir Video Kartı kullandı.

Kullanıcılara ayrıcalıklı bir perspektif sağlamak için Periscope kullanın.

@desigual Twitter'ın Periscope uygulamasını SS16 gösterisini canlı yayınlamak için kullanarak kullanıcılarına gösterinin özel bir bakış açısını sağladı. New York Moda Haftası gibi etkinlikler, bir deneyimi gerçekleştiği anda paylaşmak için mükemmel bir fırsat sağlamaktadırlar.

Başarılı Çıkarımlar

Bu kampanya ile @desigual Twitter Audience Platform'u kullanan ilk İspanyol perakendeci oldu.  @desigual 'ın New York Moda Haftasındaki toplam etkisinin %12'sinin Periscope hakkındaki sohbet üzerinden gerçekleştiği dikkate alınmaya değerdir. Kampanya @Forbes@Digiday ve İspanya'nın başlıca kamusal televizyon yayıncısı olan @tve_tve dahil olmak üzere bir dizi uluslararası medya haber sitesinde yer aldı. Marka gösteri sonrası kampanyasında %17'yi aşan etkileşim oranı ile zirve yaptı ve Avrupa'daki çekirdek pazarlarında 0,03€ izlenme başına maliyet ile 10 milyon görüntülenme oluşturdu.

@desigual , podyumunun canlı yayınını yaparken aynı zamanda sahne arkasında olup bitenleri Periscope uygulaması aracılığıyla gösteren dünyanın ilk markaları arasında yer aldı. Canlı yayın yapmanın bu yenilikçi yolu, hayranların deneyimini zenginleştiren tümüyle yeni bir deneyim sundu ve firmayı moda dünyasında yenilikçi sıfatıyla öne çıkarmaya yardımcı oldu.

Ekip

@desigual tasarım ve geliştirme için kampanyanın ücretli bölümünün dağıtımını başarıyla gerçekleştirmek amacıyla kendini @Adsmurai sosyal medya ajansına emanet etti.

Marka nüfuzu, farkındalık, beğeniler, satış... en nihayetinde NYFW'nun en önemli olayı, kitlelere küresel olarak ulaşmaktır. Sosyal medya bu hedeflere ulaşmak için en iyi araçtır ve kendimizi küresel sektördeki en iyiler arasında konumlandırmamızda bize yardımcı olur.

Dimi Karavasilis (@DimiGKara), Kıdemli Sosyal Medya Strateji Uzmanı, Desigual

Kullanılan çözümler

Kampanya öğesi platformu

Markalar Twitter'da kullanıcıları ile her gün benzersiz ve yaratıcı bir şekilde iletişim kurar. Bunu siz de yapabilirsiniz.

Daha Fazla Bilgi Edinin Arrow Right Icon

Genişletilmiş erişim

Tweetler her yerdedir. Ve bu devasa, uluslararası, gerçek zamanlı erişim, markanızın elinin altındadır.

Daha Fazla Bilgi Edinin Arrow Right Icon