Örnek Olay İncelemesi

@DairyQueen yardım amacıyla tatlıları bağışlara dönüştürmek için Sponsorlu Videoları kullanıyor.

Önemli sonuçlar

Fırsat

Dairy Queen (@DairyQueen) ve Children's Miracle Network Hospitals (@cmnhospitals) 1984 yılından beri, ABD ve Kanada'daki çocuklara yönelik hayat kurtaran tedaviler için bağış toplamak amacıyla iş birliği yapmaktadır. Yılda bir kez gerçekleştirilen bir günlük #MiracleTreatDay etkinliği sırasında @cmnhospitals'a @DairyQueen noktalarına katılımla satın alınan her Blizzard ikramından 1 $ veya üzeri bağış yapılır.

Geçen yaz etkinlik yaklaşırken, @DairyQueen, hayranlarına #MiracleTreatDay etiketinde bir Blizzard satın alma ve çevresindeki kişileri de aynı şeyi yapmaları için teşvik etme çağrısında bulunmak üzere yeni ve yaratıcı bir yol arayışına girdi.

@DairyQueen dijital pazarlama yönetici asistanı Jenell Lammers konuyla ilgili şu açıklamada bulundu: "Hedefimiz, Amerika'daki herkesin takviminde #MiracleTreatDay etkinliğinin işaretlenmesiydi".

Strateji

@DairyQueen ve anlaşmalı ajansı Barkley (@barkleyus) hızlı bir şekilde farkındalık oluşturmak için Sponsorlu Tweetlerden ve TV reklamlarından oluşan güçlü bir kombinasyondan yararlandı.

Etkinlikten birkaç gün önce harekete geçen @DairyQueen sanatsal ve bilgilendirici GIF'ler, resimler ve videolar içeren Sponsorlu Tweetler göndererek #MiracleTreatDay ile ilgili sohbet oluşmasını sağladı. Önemli sosyal etkileyenler de dahil olmak üzere @DairyQueen hayranları Retweetlerle bu mesajların erişimini genişletti.

@DairyQueen bunun üzerine etkinlikten önceki dört gün boyunca #MiracleTreatDay etiketini içeren TV reklamları yayınlayarak sohbetleri artırdı.

#MiracleTreatDay günü geldiğinde @DairyQueen topluluk etkileşim ekibi, müşterilerle bire bir etkileşime girmek için gerçek zamanlı fırsatlar yakalamak üzere Twitter'ı izleyerek kampanyayı daha kişisel bir boyuta taşıdı. Ekip, etkinlikle ilgili Tweetleyen kişilere özel içeriklerle anında yanıt vererek kullanıcıları şaşırtmayı başardı.

Zengin medya ile etkileşimi artırın.

@DairyQueen, takipçilerini #MiracleTreatDay hakkında bilgilendirmek için eğlenceli resimler, canlı GIF'ler ve çarpıcı Sponsorlu Videolar kullandı.

Ayrıca @DairyQueen, kullanıcıları ABD seçimlerinde insanlara verilen efsanevi"Ben oy kullandım" çıkartmasından ilhamla tasarlanan basit, renkli bir rozeti Retweetleyerek desteklerini göstermeye davet etti.

Barkley'de hesap danışmanı olan Jen Watson konuyla ilgili görüşlerini şöyle dile getirdi: "O Tweet sayesinde bir kitle oluşturmak çok kolay oldu." "Kullanıcıların dayanışmalarını ortaya koymaları ve ağlarında duyurmaları için basit bir yol sunuyordu."

Erişiminizi genişletmek için etkileyenlerle bağlantı kurun.

Twitter iyi bir amacı desteklemek isteyen ünlülerle ve tanınan isimlerle dolu bir platform. #MiracleTreatDay kampanyası, komedyenden meteoroloji uzmanına kadar çok farklı alanlardan etkileyenlerin dikkatini çekti ve onların Tweetleri mesajın daha da hızlı bir şekilde yayılmasına yardımcı oldu.

Gerçek zamanlı yanıt vererek müşterileri şaşırtın.

Etkinlik gününde @DairyQueen'in topluluk etkileşim ekibi, #MiracleTreatDay hakkında Tweetleyen kullanıcılara eğlenceli özel Tweetlerle yanıt vererek onları ödüllendirdi. Bu çaba, markanın heyecanlı müşterilerle özdeşleşmesine ve onlarla doğru zamanda eğlenceli bir şekilde daha kişisel bir ilişki kurmasına olanak sağladı.

Ekip 65 özel resim ve GIF içeren 750'den fazla yanıt Tweetledi. Örneğin, @DairyQueen Blizzard satın almak için sırada bekleyen bir hayranıyla üç taş oynadı.

Başarılı Çıkarımlar

#MiracleTreatDay kampanyası mükemmel sonuçlar elde etti ve @DairyQueen'e göre Twitter etkileşim bakımından bir numaralı reklam platformu oldu.

Markanın Tweetleri yaklaşık beş milyon görüntülenme elde etti ve @DairyQueen kampanya sırasında Twitter'da 72.000 bahsedene ilham verdi.

Müşteriler içerikleri o kadar sevdi ki büyük bir istekle paylaştı. Lammers markanın "Today, I'm in! #MiracleTreatDay" rozetinin marka tarihinde en çok Retweetlenen ikinci içerik olduğunu dile getirdi.

@DairyQueen'in gerçek zamanlı yanıtları da çok etkili oldu. Elde edilen %77 yanıt oranı, kullanıcıların kişisel ilgiden son derece memnun kaldığını gösteriyor.

#MiracleTreatDay'in tek amacı, çocukların hayatında fark yaratmaktır. Farkındalık oluşturmak, hayranları ve etkileyenleri çevrelerindeki kişileri katılmaları yönünde teşvik etmelerini sağlamak için bu girişimi sosyal medyada öne çıkarıyoruz. Twitter bunu yapmamıza olanak sağlayan müthiş bir araç.

Kullanılan çözümler

Kampanya öğesi platformu

Markalar Twitter'da kullanıcıları ile her gün benzersiz ve yaratıcı bir şekilde iletişim kurar. Bunu siz de yapabilirsiniz.

Daha Fazla Bilgi Edinin Arrow Right Icon

Gerçek zamanlı olarak dinleyin ve tepki verin

Twitter, müşteri hizmetleri için ideal platformdur ve kişisel ilgi göstermek, büyük kazançlar sağlayabilir.

Daha Fazla Bilgi Edinin Arrow Right Icon