Örnek Olay İncelemesi

Kar amacı gütmeyen sigara karşıtı bir kuruluş olan Truth, gençlerle etkileşime geçiyor ve mesaj erişimini Twitter'da genişletiyor.

Önemli sonuçlar

Fırsat

Sigara karşıtı kar gütmeyen kuruluş Truth (@truthorange), gençler ile gerçek zamanlı etkileşim kurmak için Twitter'dan faydalanıyor. Kuruluş Twitter'ı hedef kitlesinden gelen, sigara içme hakkındaki soruları yanıtlamakta, toplanma çağrıları ile harekete geçirmekte, aktivizmi ödüllendirmekte ve mesajını Teen Choice Awards veya MTV VMA'ları gibi kültürel etkinlikler ile birleştirmekte özellikle kullanıyor.

"Twitter gerçek zamanlı kitlesel sohbetler olduğu kadar yanlış kanıları bilgiler ile düzeltmek için ve kişisel ilişkiler kurmaya yardımcı olmak için birebir etkileşimler kurmak amacıyla her zaman en ideal yer olmuştur." diyor Eric Asche, Truth Initiative/truth'un pazarlama kurulu başkanı. "Bu ayrıca geçtiğimiz günlerde aromalı tütünün yasaklanması için eylem yapan Minnesota'lı genç eylemciler gibi ABD'deki küçük grupların çalışmalarına ışık tutmak ve bunları övmek için güçlü bir yoldur."

@truthorange hayan kurtaran mesajını uygun maliyetli bir şekilde Twitter'da yaymak ve ayrıca gençler ile gün içinde kullandıkları mobil uygulamalar aracılığıyla bağlantı kurmak istiyor.

Strateji

 @truthorange  Twitter'da içeriği ile ilgilenmesi ve etkileşime girmesi en olası Twitter kullanıcılarına erişmek için hedeflenmiş Sponsorlu Tweetler kullandı. Doğru Twitter kitlesinin karşısına doğru anda çıkabilmek için, kar amacı gütmeyen kuruluş çevresel konular, kültür sanat ve müzik gibi ilgi alanlarını hedefledi. @truthorange ayrıca gençleri etkileyen popüler @kullanıcıadlarını (@AustinMahone@charli_xcx @FifthHarmony), "Robot Chicken" ve Catfish gibi TV programlarını da takipçilerine ulaşmak için hedeflediler: TV Şovu" ve "dumansız hava"gibi ilgili anahtar kelimeleri

 @truthorange tüm Tweetlerinde gerçek ve kuvvetli bir dil kullandı. Kuruluş sigara tüketimi hakkında bilgiler ve gerçekleri göz önüne seren, çarpıcı fakat akıl öğretmekten uzak olan, eğlenceli ve hızlı Sponsorlu Videolar oluşturdu.

"Twitter hakkındaki en iyi şeylerden birisi hedeflemeyi çok ince yapabiliyor olmamız" diyor Truth Initiative/truth marketing başkan yardımcısı Nicole Dorrler. Twitter'ın gerçekten etkileşimli genç bir kitle ile bağlantı kurmak ve onların, söyledikleri şeylere, tutkularına ve hatta bulundukları yerle ilişkili olarak, ilginç ve ilgili bulacakları içerik paylaşmak için gerçekten harika bir yer olduğu biliyoruz.

 @truthorange Twitter'da yaptığı yatırımın yanı sıra Twitter Audience Platform'u ' erişimini binlerce mobil uygulamaya genişletmek için kullandı. Reklamverenler kampanyalarını genişlettiklerinde Sponsorlu Tweetler ve Sponsorlu Videoları uygulama kullanıcılarına hedefleyebilir ve toplamda 700 milyondan fazla kişiden oluşan bir kitleye tek bir tık ile erişebilirler. Bu da reklamverenlerin mesajlarına ve ürünlerine ilgi duyması en olası tüketicilere erişimlerini anında ve etkili olarak artırmalarına ve onlarla bağlantı kurmalarına olanak sağlıyor.

"Twitter'ın niş kitleleri hedeflemede ve onlarla bağlantı kurmada şaşırtıcı gücü var" diyor Truth Initiative/truth sosyal medya yöneticisi Cas Marburger. "Genç bir kitle söz konusu olduğunda en önemli şey onlara bulundukları yerde ve mümkün olduğunca pürüzsüz bir şekilde erişmektir" Twitter Audience Platform, artık gençlere Twitter'da bulunmadıkları zaman bile bilgi ulaştırabildiğimiz güçlü bir araçtır. Oyun oynarlarken veya en sevdikleri uygulamada vakit geçirirlerken de onlara erişebiliyoruz."

 @truthorange Twitter Audience Platform'da gençlerin dikkatini videolar ve tam ekran ara reklamlar gibi sürükleyici ve yüksek etkiye sahip reklam üniteleri ile yakalamayı başardı.

"Twitter ve Twitter Audience Platform'daki reklamlar davetsiz değildirler" diyor Marburger. "İlgili ve doğal hissedilirler ve bu da kitlemize vermeye çalıştığımız türdeki mesajlar için son derece önemlidir. Bir ürün satmıyoruz. Hayat kurtarmaya çalışıyoruz."

Sesinizi ve içeriğinizi kitlenize göre uyarlayın.

@truthorange gençlerin davranışını etkilemek için gerçeklere dayalı ve ileri düşünceli içerik geliştiriyor. Kuruluş yaratıcı yaklaşımı ile sınırları zorlamayı ve gençlere bilgiye kararlar almalarında yardımcı olacak bilgiler paylaşmayı seviyor fakat asla onlara patronluk taslamıyor.

Takipçileri gerçek zamanlı şekilde ödüllendirin.

Etkileşimi artırmak için @truthorange mesajını, Grammys gibi gençlerin ilgi duyacağı televizyonda canlı yayınlanan etkinlikler ile hizalıyor. Ekip, bu tür etkinliklerde sohbeti, vardiya stratejisini ve an içindeki hedeflemeyi izlemek için "savaş odaları" gerçekleştiriyor ve izleyicilerin deneyimini zenginleştiren içerik oluşturuyor.

Kuruluş ayrıca destekçilerini ödüllendiren, onlarla etkileşime geçen ve onlara teşekkür eden canlı anlar yaratıyor. @truthorange geçtiğimiz günlerde ünlü bir grafitti sanatçısı ile, takipçilerinin Periscope yayını boyunca @kullanıcıadlarını tag atması için bir işbirliği yaptı.

 

Twitter Audience Platform ile en iyi mobil envanterden faydalanın. 

İnsanlar telefonlarına günde 150 defa bakıyorlar ve zamanlarının %80'ini uygulamaların içerisinde geçiriyorlar (mobil web'e kıyasla).* Teknolojimiz platformumuzdaki uygulamaların çoğuna güç verdiği için @truthorange gibi reklamverenler Twitter Audience Platform'u iyi performans gösteren Sponsorlu Tweet veya Sponsorlu Video kampanyalarını (hem hedefleme hem de kampanya öğelerini) Twitter'da ve Twitter dışında 700 milyondan fazla kişiye eriştirmeyi başardılar. Bunların hepsini tek bir tıkla gerçekleştirdiler.

*Kaynaklar: Kleiner Perkins Caufield & Byers’s 2013; comScore Mobile Metrix, ABD, Yaş 18+, Haziran 2014

Başarılı Çıkarımlar

 @truthorange hem Twitter'da hem de Twitter Audience Platform'da öne çıkarılmış kampanyalar yürüterek %15 oranına varan etkileşim oranları oluşturdu hem de 0,05$ gibi düşük fiyatlara varan etkileşim başına maliyetler edindi. Kuruluş ayrıca erişimi 1,5 kat artırdı.

"Twitter en harika ortağımız oldu ve nelerin hedef kitlemizin etkileşimde kalmasını sağladığını gerçekten bize gösterdi. Hem Twitter'da hem de Twitter Audience Platform'u kullanırken önem taşıyan sohbetlerle etkileşime girme imkanı bulduk. Bu ölçek bize dünyada olumlu bir değişim sağlamak için yeni bir yol sundu" diyor Asche.

Yatırımımızın getirisi insan hayatıdır. Başarı metriğimiz, faaliyetimize başlamamızdan bu yana gençler arasında sigara içme oranının %23'ten %8'e düşmüş olduğu gerçeğidir. Twitter'ın kesinlikle bunda çok önemli bir rolü oldu ve bu sayı sıfıra inene kadar da olmaya devam edecektir.

Eric Asche (@easche), Truth Initiative/truth Pazarlama Kurulu Başkanı

Kullanılan çözümler

Genişletilmiş erişim

Tweetler her yerdedir. Ve bu devasa, uluslararası, gerçek zamanlı erişim, markanızın elinin altındadır.

Daha Fazla Bilgi Edinin Arrow Right Icon

Kampanya öğesi platformu

Markalar Twitter'da kullanıcıları ile her gün benzersiz ve yaratıcı bir şekilde iletişim kurar. Bunu siz de yapabilirsiniz.

Daha Fazla Bilgi Edinin Arrow Right Icon