Örnek Olay İncelemesi

Bir tatlı markası, dondurma mevsimini TV ve Twitter kampanyasıyla açtı

Sonuçlar

Fırsat

Dondurma Türkiye'de son derece popüler olsa da mevsimi dışında insanların sık sık aklına gelen bir atıştırmalık değildir. Bu durum, dondurma satışlarında çok ciddi düzeyde bir mevsim etkisi yaratmaktadır ve bu mevsim genellikle Haziran-Ağustos arasıdır. Türk dondurma şirketi Algida Türkiye () tüketiciler arasında etkileşimleri canlandırarak ve yaz aylarından önce çevrimiçi platformda konuyu gündeme getirerek dondurma mevsimini daha erken başlatmak istedi.

Strateji

 hedef kitlesine yaz neşesini mümkün olduğunca erken yaşatmak amacıyla TV ve Twitter'da (basılı ve dijital etkinliklerle desteklenen) entegre bir dijital pazarlama kampanyası başlattı. Kampanyanın adı "Gökten Dondurma Yağsa'ydı. Marka, küçük bir çocuğun rüyasından yola çıkarak, gökten binlerce dondurma yağacağına söz veriyordu.  Türkiye'de beş farklı şehirde paramotorlar ve balonlar kullanarak bu sözünü gerçekleştirdi. Yaşadıkları şehrin bu şehirler arasında yer alabilmesi için tüketicilerin Twitter'da oy vermesi yeterliydi.

TV reklamı tam olarak 8 Nisan akşamı saat 21.00'de Türkiye'nin her TV kanalında yayınlandı. Dondurma tutkunları bu reklamın sonunda Twitter'da  etiketini kullanarak şehirlerinin adını belirten Tweetler göndermeye davet edildi ve bu etiket en yüksek bahseden sayısını elde etti. En fazla oy alan beş şehir, dondurma "yağmuruna" ev sahipliği yapmak üzere seçildi.

Sponsorlu Gündem ile desteklenen kampanya gerçek bir sohbet seli başlattı ve etiketi, reklamın TV'de yayınlanmasından yalnızca 10 dakika sonra organik olarak gündem oluşturdu. Daha fazla kişiyi oylamaya katılmaya teşvik etmek için Twitter'da kazananları açıklamadan önce şehirler için özelleştirilmiş Tweetleri öne çıkardı.

Kitlenizi benzersiz bir deneyimle heyecanlandırın.

Kampanya, gökyüzünden dondurma yağdırmak şeklindeki harika fikirle tüketicilere özel bir deneyim yaşattı. Bu fikir,  kitlesinin hayal gücüne nüfuz ederek onları, yaşadıkları şehri dondurmayı alacak beş şehirden biri haline getirmek için Twitter'daki oylamaya katılmaya teşvik etti.

Kullanıcıların konuşmasını sağlamak için Sponsorlu Gündem özelliğini kullanın.

 Twitter'daki kampanyasını başlatmak için Sponsorlu Gündem kullandı. Bu durum, platformda ileri düzeyde görünürlük kazandırırken aynı zamanda markanın sohbetleri tetiklemesine yardımcı oldu. Sohbet o kadar büyüdü ki kampanya etiketi organik olarak gündem oluştururken ’nin erişimini daha da fazla artırdı.

Etkileşimi artırmak için bir yarışma oluşturun.

Türkiye'nin farklı bölgelerinin de bu kampanyaya rahatlıkla katılmasını sağlamak için , toplulukları bir araya getiren bir yarışma başlattı ve tüketicileri kendi şehirlerinin şampiyon olması için harekete geçmeye teşvik etti.

Ayrıca şirket, tüketicilerin yarışmaya kolay bir şekilde katılmalarını da sağladı. Katılımcıların yapması gereken tek şey, etiketle birlikte şehirlerinin adını belirten Tweetler göndermekti.

Başarılı Çıkarımlar

 , kampanyası sırasında erişimini ve markasıyla ilgili sohbetleri önemli ölçüde artırdı ve satışlarında %6 oranında yükselme kaydetti. Genel olarak,  etiketlerini içeren 275.000 bahsedene ulaşıldı. Ayrıca kampanya süresince markayla ilgili bahseden sayısında %1.552 oranında artış elde edildi.

 7.000 yeni takipçinin ilgisini çekti ve Tweetler aracılığıyla 250.000'den fazla oy topladı. Etkileşim oranı güçlü bir seviyeye ulaşarak Sponsorlu Gündem sırasında %27,1 düzeyine kadar yükseldi.

Twitter bir rüyayı sadece insanların seçimlerine göre gerçekleştirmemize olanak sağladı. Ayrıca bu platformu dinamik bir iletişim zemini olarak kullanmak, gökten yağan mutluluğu yaşamak için bize katılmak isteyen çok daha fazla tüketiciye hemen erişebilmemizi sağladı.

Leyal Eskin Yılmaz () Pazarlama Direktörü, Algida

Kullanılan çözümler

Genişletilmiş erişim

Tweetler her yerdedir. Ve bu devasa, uluslararası, gerçek zamanlı erişim, markanızın elinin altındadır.

Daha Fazla Bilgi Edinin Arrow Right Icon

Kampanya öğesi platformu

Markalar Twitter'da kullanıcıları ile her gün benzersiz ve yaratıcı bir şekilde iletişim kurar. Bunu siz de yapabilirsiniz.

Daha Fazla Bilgi Edinin Arrow Right Icon