Perspektif

Olimpiyat Oyunlarındaki "altın anlar" için hazırlık yapın.

2012 Yaz Olimpiyatları boyunca, Twitter'da hakkında en çok konuşulan an hangisiydi?

Bu sorunun cevabı sizi şaşırtabilir. #London2012 boyunca Twitter'daki en büyük an, İngiliz pop grubu Spice Girls'ün kapanış seremonisinde yeniden bir araya gelmesiydi. Bir dakikada gönderilen Tweet sayısı göz önünde bulundurulduğunda, Spice Girls oyun alanındaki herkesi geride bıraktı.

Spor dünyası beklenmeyen anlarla doludur; Super Bowl XLVII'de gerçekleşen elektrik kesintisinden tutun, 2016 NCAA Erkekler Basketbol Şampiyonası Final Maçında galibiyeti getiren atışa kadar. Bu yıl gerçekleşecek yaz etkinliklerinin de bundan farklı olmamasını bekliyoruz. Ancak beklenmeyenler her zaman tahmin edilebilir değildir. Heyecan verici bir bitiş, ezici bir mağlubiyet, bir birey ve ailesi arasındaki dokunaklı bir an, bir geri dönüş hikayesi ve bir pop şarkısına edilen dansın potansiyel olarak viral hale gelecek bir videosu ortaya çıkacaktır.

İçerik planlama ekibimiz, neredeyse tüm etkinliklere uyarlanabilecek "beklenmeyen fakat öngörülebilir" anlara hazırlık yapmalarında reklamverenlere yardımcı olur. Aşağıda altı çizilen beş temel prensip markaların canlı anlardan ve sohbetlerden, etkileşimli bir kitleye tüketicilerin en kavrayıcı oldukları anda doğru içerikle erişebilmelerine fayda sağlamak üzere yardımcı olacaktır.

Markanızı başarıya taşımak için bu beş basit planlama ilkesini izleyin:

1. Anlarınızı işaretleyin.

Oyunlar başlamadan önce markanızın çevresinde, öncesinde, sonrasında veya gerçekleştikleri süre boyunca faaliyet göstereceği planlanan, öngörülen ve beklenen anların bir listesini yapın. Markanızın ilişkili olduğu takımları ve sporcuları, spor etkinlikleri süresince ortaya çıkacak geleneksel odak noktalarını ve seyircileri her iki yılda bir ekran başına kilitleyen duygusal ve moral verici anları göz önünde bulundurun.

2. Kazanmak için senaryolar planlayın.

Anların listesini gözden geçirin ve hangi öncesinde/sırasında/sonrasında anlarının markanız için anlam ifade ettiğini ve markanızın neye özgünce sahip olabileceğini ve yasal olarak öne çıkartabileceğini belirleyin. Seçtiğiniz anların markanız için anlamlı ve kişiliğini yansıtabiliyor olması gerekir. Bunlar sohbete katılmak ve marka reklamcılığının gürültüsü arasından sıyrılmak için bir fırsat olarak kullanabileceğiniz anlardır.

3. Öncelikli anların listesindeki anlara dayanarak şimdiden içerik üretin.

Hem etkinlik öncesinde/sırasında/sonrasında anları, hem de gerçekleşebileceğini düşündüğünüz anlar için içerikler oluşturmalısınız. İçeriğinizi önceden onaylatabilir ve sohbet, hazırlık yapmış olduğunuz ana doğru yönlenirken derhal yayınlamak ve kullanmak üzere hazır tutabilirsiniz. Bu sayede gerçek zamanlı olarak oluşturulan içerik, etkinliğinizin sadece küçük bir bölümünü oluşturmalıdır.

4. Kampanya öğesi şablonları ayarlayın.

Hem önceden üretilmiş hem de gerçek zamanlı içerik için tutarlı uygulama sağlamak ve (örneğin hayranların tepkileri gibi) beklenmedik içerikleri markanıza, kilit mesajınıza veya değer teklifinize geri çevirmek için şablonlar oluşturun. Tekrar eden etiketler, görsel yaklaşımlar ve genel olarak tutarlı bir estetik anlayışıyla içeriği bir araya getirmeyi göz önünde bulundurun.

5. Hedefleme parametreleri seçin.

Önceden tanımlanan anları temel alarak, harika içeriğinizin ilgili olduğundan emin olmak için hedefleme parametreleri oluşturun; içeriğiniz doğru insan tarafından doğru anda ve ölçekli bir biçimde görülmelidir. Daha fazla bilgi için etkinlik hedefleme hakkındaki blog yazımızı okuyun.

Bu planlanmış ilkeler, üstün kampanya öğesi kullanımları ile yakın ilişki içerisindedirler. Bu planlama prensiplerini markanız ve pazarlama hedefleriniz için doğru olacak şekilde uyarlayın.

Fakat benzersiz içerik oluşturmak her şey değildir, halihazırda sahip olduğunuz varlıkları da sonuna kadar kullanarak devasa video fırsatından yararlanmanız gerekir. Bunun için:

  • Kampanyanız için halihazırda sahip olduğunuz, öncelikli kahraman varlıkların dağıtımını gerçekleştirin.
  • Bunları farklı biçimleri test etmek için uyarlayın ve etkilerini esnetin.
  • Sergilemeyi destekleyen yardımcı, sosyal öncelikli içerikler oluşturun.

Bu şekilde bir kahraman videosunu, stratejik olarak zaman içerisinde yayınlayabileceğiniz çok sayıda tekil varlıklara çevirebilirsiniz. Bu da maliyetleri amorti eder ve mesajınızın sohbetin daha uzun süre bir parçası halinde kalmasını garanti eder.

Twitter, markaların tüketiciler ile canlı bağlantılar oluşturması için en güçlü platformdur. Doğru içerik ve biraz planlamayla insanlar tarafından kapanış seremonisi sona erdikten sonra uzun süre konuşulacak, başarılı kampanyalar oluşturabilirsiniz.

Yazının kaleme alınmasında Nina Mishkin eşlik etti (@mishkin), İçerik Planlama Yöneticisi