Soru Cevap

Twitter'ın yeni Global Grup Yaratıcı Direktörü Jayanta Jenkins ile tanışın

Yaratıcılık; reklamcılık ve pazarlamanın ruhu, en iyi kampanyalara güç veren enerji kaynağıdır.

Bu sebepten Jayanta Jenkins'in global grup yaratıcı direktörü olarak Twitter'a katılmasından büyük heyecan duyuyorum. Kendisinin özgeçmişi oldukça etkileyici ve son olarak Apple/Beats by Dre, TBWA\Chiat\Day, Wieden + Kennedy, Gatorade ve Nike gibi dünya standartlarında ajanslar ve markalarda yapmış olduğu kültür değiştiren işlerle dolu. Fakat bana Twitter markasını bir sonraki aşamaya atlatmakta önderlik edecek doğru kişi olduğunu gösteren şey vizyonu, felsefesi ve yaratıcılığı oldu.

Kendisini tanımak, yaratıcı düşünce yapısını neyin ateşlediğini anlamak ve markaların yankı uyandıracak hikayeleri, yaratıcı bir biçimde nasıl anlatabileceklerini daha iyi kavramak için Jayanta ile sohbet ettik.

Kariyeriniz boyunca, birer ikon olmuş en büyük markalarla çalıştınız. Markalar reklamcılık değil de kültürü nasıl yaratırlar?

: İkon haline gelmiş markaların kültürü taklit etmek yerine şekillendirmek gibi bir eğilimleri vardır. Bunun sonucunda da genellikle ilham verici hikayeler ve insanlarla anlamlı şekilde etkileşim kuran sohbetler ortaya çıkar. Reklamcılık ve kültür bir arada var olabilirler ve olmalıdırlar. İkonik markalar reklamcılığı, lokomotifi kültürel bir bakış açısı olan bir araç olarak kullanmaya eğilim gösterirler.

İkon haline gelmiş markaların kültürü taklit etmek yerine şekillendirmek gibi bir eğilimleri vardır."

Markalar hikayelerini anlamlı şekillerde nasıl anlatabilirler?

: Markaların anlamlı hikayeler anlatabilmelerinin başlıca yollarından bir tanesi, neyi temsil ettiklerini biliyor olmalarından geçer. Bu, hayranlık duyduğum veya öykündüğüm şeyler için bireysel bir seviyede de geçerli, ister Picasso gibi bir sanatçı isterse de Prince gibi bir müzisyen ya da Apple gibi bir marka olsun. Bunlardan her biri neyi temsil ettiğini bilir ve bu da bunu nasıl gösterdikleriyle ve dünya ile nasıl bağlantı kurduklarıyla kendini belli eder. İnsanlar bir noktada da benimsedikleri markalarda kendilerini görmek isterler. Twitter için bu özü ortaya çıkarmak amacıyla herkesle birlikte çalışmak bir hayli eğlenceli olacak. Dünya Twitter'ın neyi temsil ettiğini görmek istiyor ve bu hikayeyi yaratmanın zamanı geldi.

Markalar Twitter'da ilginç ve yenilikçi neler yapıyorlar?

: Geçmişe baktığımızda Twitter'ı yenilikçi şekillerde kullanmış (ve halen kullanmakta olan) çok fazla marka olduğunu görüyoruz. Akla gelen birkaç örnek Grammy'lerin "Sing my Tweet"i ve Tweetlere gerçek zamanlı olarak yanıt veren Nike Chalkbot ve Old Spice Man oluyor. Markalar Twitter platformunun "en önemli an" gücünün ve hızının farkındalar. Twitter'daki iş arkadaşlarıma katılmak ve platformu daha da yaratıcı şekillerde kullanacak daha fazla markayı belirlemek ve dahil etmek için sabırsızlanıyorum. Yakın gelecekte Yaratıcı Stüdyomuzun, markalara bir kaynak olarak daha yüksek seviye yaratıcı destek sunabileceğini umuyorum.

İnsanlar bir noktada da benimsedikleri markalarda kendilerini görmek isterler."

Twitter'daki bu fırsat hakkında sizi heyecanlandıran nedir?

: Marka sesimiz ve gelecek etkileşimlerimiz için Twitter'da bu bir dönüm noktası. Marka için daha derin anlamlar oluşturmada bir katalizör olabilmeyi umuyorum. Reklamcılıkta başarılı bir kariyere sahip bir insanın, liderlik ve yaratıcılığın yeni bir boyutuna geçme fırsatı bulması ender gerçekleşen bir durumdur. Bu türde fırsatlar beni yaratıcı olarak yaptığım şeyde bir enerjiyi ve beni derinden heyecanlandıran ve kamçılayan bir macera hissini temsil ediyor.

Hoş geldin Jayanta! Onu takip edin: .