Soru Cevap

Twitter'da video gündemlere yüklenmek

Twitter'da video vizyonu hakkında bilgi almak için Twitter'ın gelir getiren ürünler Müdür Yardımcısı Ameet Ranadive ile bir söyleşi gerçekleştirdik. 

Video reklamcılığı, zoraki izleyicilere erişmek için hızla en etkili yol haline geliyor, özellikle de Twitter gibi dinamik platformlarda. Twitter'ın video konusunda en çok nelere ağırlık verdiğini ve reklamverenlerin sektörün gittiği yön hakkında bilmesi gereken en önemli şeyleri Ameet () ile keşfediyoruz.

Şu an sektörün videoyu etkileyen en önemli trendleri nelerdir?

: Mobil her şeyi değiştirdi; milyarlarca insan artık inanılmaz derecede karmaşık bilgisayarları ceplerinde taşıyorlar ve mobil bağlanabilirlik evrensel olarak erişilebilir hale geliyor. Bu yüzden, mobil video hiç olmadığı kadar fazla cihazda izlenilmeye başlıyor. Aslına bakarsak, mobil video tüketimi 2013 yılından bu yana küresel olarak %170 arttı.

İnsanlar artık içeriği daha hızlı işliyorlar (mobilde 1,7 saniyeye karşı masaüstünde 2,5 saniye) ve ilgili içeriği istedikleri anda görmeyi istiyorlar. İlgi duydukları insanlara, yerlere, olaylara ve meselelere bağlamalarını istiyorlar. Son olarak, canlı video trendi henüz şimdi patlama yapıyor ve hikaye anlatıcı olarak markalar için yeni fırsatlar doğuruyor.

Aslına bakarsak, mobil video tüketimi 2013 yılından bu yana küresel olarak %170 arttı."

Ameet Ranadive, Ürün Müdürü, Twitter

Twitter'da video neden bu kadar önemli?

: Video, oldukça zengin bir medya olduğu için insanların düşlerini yakalar ve Twitter'ın başlıca amacı yüksek alakalı, medyaya dönük içerik sunmaktır. Tüketiciler Twitter'da video izlemeyi ve keşfetmeyi fazlasıyla severler; Twitter'a gönderilen marka videolarının yarısından fazlasının ilk izlenmelerini 10 saniye içerisinde aldıklarını görüyoruz.

Ayrıca, video görüntülenmelerinin yıldan yıla 220 kat büyüyerek en hızlı büyüyen medya türü olduğunu düşünüldüğünde bu çılgınca. İnsanlar aynı zamanda Twitter'daki video içerikleriyle daha fazla etkileşime giriyor. Videoların Retweet edilme olasılığı fotoğraflardan altı kat, GIF'lerden ise üç kat daha fazla. Bütün bunlar videoyu özellikle markalar için önemli hale getiriyor çünkü Twitter'ın içerik oluşturma tabanının büyüyen bir parçaları konumundalar.

Tüketim ve paylaşımdaki etkileyici büyüme, videonun Twitter gibi canlı bir ortamda ne kadar mantıklı olduğu ile birleşince, kendimizi bu alana yatırım yapmaya adamış durumdayız.

Videoların Retweet edilme olasılığı fotoğraflardan altı kat, GIF'lerden ise üç kat daha fazla."

Ameet Ranadive, Ürün Müdürü, Twitter

Dışarıda o kadar fazla platform varken, Twitter'ı markalar için benzersiz yapan şey nedir?

: Bu, en güçlü olan iki basit şeye odaklanıyor.

Twitter dünyadaki en canlı ve dinamik platform ve bu "canlılık" sonuçları da beraberinde getiriyor. Markalar Twitter'da bir şey yayınladıklarında, bu mesaj aşırı ilişkili, bağımlılık yapıcı ve yalın bir ortamda bulunuyor ve mümkün olan en fazla şekilde yankılanıyor ve paylaşılıyor. Duygusal yoğunluğun Twitter'da tavana vurduğunu ve çevrimiçi normlara kıyasla nihai olarak daha iyi marka sonuçlarını sağladığını süreklilikle gösteren pek çok inceleme gerçekleştirdik. Ve bu, işe yarıyor.

İkinci olarak, markalar seçkin kitlemize gerçekten değer verdiklerini bize söylüyorlar. Her ay Twitter'a gelen 800 milyon insana sahibiz ve onlar etki sahibi ve keşfetmeye odaklı olan, yeni içeriklere ve fikirlere karşı yüksek ölçüde kavrayışa sahip türde insanlar.

Nielsen ile birlikte, insanların içerikleri kendi zaman akışlarında, marka videoları da dahil tükettikleri bir incelemeyi gerçekleştirdik. Bazılarının videoyu sadece birkaç saniyeliğine izlemiş olmalarına rağmen, yine gün içerisinde kendilerine sorulduğunda markayı doğru şekilde tanımlayabildiler. Bu yüksek kavrayış, Twitter'ın kitlesini bu kadar değerli yapan şeydir.

Twitter'ın video üzerine oynadığı büyük ürün bahisleri nelerdir?

: Tüketiciler, yayıncılar ve markalar için ciddi yatırımlar yapıyoruz. İlk olarak, daha sürükleyici bir video deneyimi oluşturmak ve içerik tavsiye etme özelliklerini sahip olduğumuz harika içeriğin bulunabilirliğini artırmak için inşa etmeye çalışıyoruz.

Hem tüketiciler hem de yayıncılar için, video oluşturma bariyerlerini, uzunluk sınırlamalarını yeniden düşünerek ve videoları oluşturma ve düzenlemek için yeni araçlar sunarak indiriyoruz.

Markalar için, daha fazla video fırsatı oluşturuyoruz ve videoları kampanyalara entegre etmeyi kolaylaştırıyoruz. Tweetler içerisinde videoların paylaşılmasına olanak sağlayan Sponsorlu Video ile iki yıl önce yola çıktık.

Bu çözümün üzerine markaların içeriklerini BuzzFeed, Time ve Fox Sports'un da aralarında bulunduğu seçkin Amplify ortakları ile hizalamalarına olanak sağlayan pre-roll reklamları koyarak devam ettirdik. Ayrıca markalar için daha iyi planlama ve hedefleme araçlarını test ediyor olmamızdan dolayı gerçekten heyecanlıyım. En önemli iddialarımızdan biri, video satın alanların Twitter üzerinde diğer platformlarda yaptıkları şekilde planlama ve satın alma yapmalarını bir hayli kolaylaştıran, erişim ve sıklık satın almayı kullanıma sokmak oldu.

Bir başka hedefimiz ise markaların hikayelerini anlatabilmeleri için yaratıcı platformu büyütmek. Geçtiğimiz yıl, medyanın tüketiciler ile bir etkileşim noktası haline geldiği conversational video ve ScratchReels'ı kullanıma sunduk. Ayrıca daha fazla Periscope içeriğini doğrudan Twitter'da yüzeye çıkarıyoruz. Beni özellikle heyecanlandıran yeni bir teklifimiz ise First View. Bu basitçe Twitter'ın ana sayfa kontrolünü, video merkezli olarak ele almak. Bu formatların Twitter'da ilham verdikleri inanılmaz içeriklerin artışından dolayı oldukça şaşırmıştık.

Peki ya sonuçlar?

: Ölçümün pazarlamacılar için ne kadar önemli olduğunu biliyoruz, bu yüzden de video reklamlarının Twitter'da işe yaradığını ispat etmeyi kolaylaştırmak istiyoruz. Artık Nielsen DAR ve Moat ile tamamen entegrasyona sahibiz. Marka ölçütlerini kampanya öncesinde ve sonrasında belirlemeyi kolaylaştıran marka anket yeteneğimizi çok seviyorum. Twitter'da videonun değerini sürekli olarak ispat etmek için bunu daha fazla yapmak istiyoruz.

Ayrıca markalar için daha iyi planlama ve hedefleme araçlarını test ediyor olmamızdan dolayı gerçekten heyecanlıyım. En önemli iddialarımızdan biri, video satın alanların Twitter üzerinde diğer platformlarda yaptıkları şekilde planlama ve satın alma yapmalarını bir hayli kolaylaştıran, erişim ve sıklık satın almayı kullanıma sokmak oldu.

İnsanların video izleme ve video ile etkileşime girme yolları nasıl değiştir?

: Bu, işin en etkileyici yanı. Twitter'da insanların videoyu her zaman ve her yerde tükettiğini görüyoruz. Twitter'ın video izlenmelerinin %92'si mobilde, yani insanlar yoldayken, eğlendirilmek istediklerinde veya paylaşımlı bir deneyime ortak olmak istediklerinde gerçekleşiyor.

Bu yılki Oscar'ları örnek alalım. Geçtiğimiz yıllarda TV izlenmesi en düşük seviyelere inmiş olsa da, Leonardo DiCaprio Oscar'ını kazandığında dakikada 44.000 Tweet vardı. İnsanlar şovu Twitter'da takip ediyor, öne çıkan videoları izliyor ve duygularını paylaşıyorlardı. Bu tüketim kalıbı Twitter'da her gün gerçekleşiyor.

Buna benzer etkileşimler markalı içeriklerle de gerçekleşiyor. T-Mobile, şarkıcı Drake'in oynadığı eğlenceli bir reklam yayınladı. TV'de yayınlanmadan günler önce Twitter'da bir Sponsorlu Video aracılığıyla paylaştılar. Video bugüne kadar 27.000'den fazla Retweet ve 42.000'den fazla beğeni aldı. T-Mobile'ın takipçileri ve Drake hayranları ile başlamış olabilir fakat video etki sahibi insanların ağlarında Retweet edildi ve bu yakın grupların dışında kalan çok sayıda insan sohbete katıldılar Bunu bir düşünün, bir reklam bu denli kazanılmış medya ediniyor. Bu, marka savunuculuğunun en iyisidir ve bu ölçekte başka hiçbir yerde gerçekleşmez.

Twitter'ın video izlenmelerinin %92'si mobilde, yani insanlar yoldayken, eğlendirilmek istediklerinde veya paylaşımlı bir deneyime ortak olmak istediklerinde gerçekleşiyor."

Ameet Ranadive, Ürün Müdürü, Twitter

Twitter'da yakın zamanda keşfettiğiniz ve sevdiğiniz bir video hangisidir?

: 'un Oklahoma City Thunder'a karşı, hem de uzatma dakikalarında, maçı kazandıran atışı yaptığı bu videosuna bayılıyorum.

Bu oyun, LeBron James'in kendisinden gelen bu Tweet ile sonuçlandı. Bütün bunlar olurken insanlar şahit olabildiler ve gerçekten bu sohbete Twitter'da katılabildiler.

Bu anı seviyorum ve dünyada olup bitenler hakkında insanların Twitter'da nasıl bir araya geldiklerini, paylaştıklarını ve etkileşime girdiklerini göstermesine gerçekten bayılıyorum.