Araştırma

Twitter'da Sponsorlu Video için en iyi beş uygulama

Güncel araştırmalar, Twitter kullanıcılarının video ile etkileşime girmeyi, keşfetmeyi ve izlemeyi sevdiklerini gösteriyor.

Güncel araştırmalar , Twitter kullanıcılarının video ile etkileşime girmeyi, keşfetmeyi ve izlemeyi sevdiklerini gösteriyor. Twitter video izlemelerinin %90'ı mobilde gerçekleştiği için bu, tüketicilere nerede olurlarsa olsunlar gerçek zamanlı ulaşmanın ideal yolu. Sponsorlu Video tüketici etkinliği sağlar. Markalı videoları görüntüleyen Twitter kullanıcılarının, çevrimiçi normlara göre satın alma eğilimleri %28 daha yüksektir.*

Hangi türde Sponsorlu Video içeriğinin satın alma hunisinin çeşitli aşamalarındaki Twitter kullanıcılarını etkilediğini ortaya çıkarabilmek için Dentsu Aegis Network ve Nielsen ile iş birliği yaptık. Çalışmamıza katılan Twitter kullanıcıları 18 yaşın üstünde ve çeşitli demografik ve coğrafi gruplarda yer alan eşit sayıdaki kadın ve erkekten oluşuyordu. Göz hareketlerinden anket yanıt ölçümlerine kadar bir dizi sinyali analiz ederek Sponsorlu Videoların hangi özelliklerinin Twitter kullanıcılarının hem davranışlarını hem de yaklaşımlarını değiştirdiğini belirledik.

1. İnsana öncelik veren bir izlenim oluşturarak tüketicilerinizi çekin.

Twitter'da markanıza bir samimi bir kimlik oluşturmak, sürekli olarak etkileşimi artıran geçerli bir en iyi uygulamadır. İnsanları (özellikle de yüzleri yakından çekilmiş olarak) içeren Sponsorlu Videoların, tüketicilerin 2 katından fazlasının ilk birkaç saniyenin ötesinde izlemeye devam etmelerini sağlaması hiç de şaşırtıcı bir sonuç değil.

Marka tanıtımı: Reebok,  kampanyasında aynı zamanda insan türüne odaklanan bir Sponsorlu Video ile buna örnek oluşturuyor. Üç kişinin ellerinin üzerinde yürüdüğü çarpıcı görsel, ortalamanın iki katı oranında izlendi.

2. Ürününüzün sağladığı değeri vurgulayarak hatırlanabilirliğini artırın.

Araştırma, bir ürünün/hizmetin tüketicinin hayatında neleri iyileştirebileceğini açıkça gösteren Sponsorlu Videoların, üst huni marka ölçütlerinde etkisi olduğunu ortaya çıkardı. Özellikle ürünün tüketicinin hayatındaki fayda ya da etkisine odaklanmak, bilinirlikte %5 artış ve marka ilgisinde %14 yükselme sağladı.

Marka tanıtımı: Microsoft bu Sponsorlu Videosunda, Surface ürününün kullanışlılığını ve özelliklerinin sağladığı faydaları, kullanıcıları çeşitli senaryolarda cihazı günlük hayatlarına entegre ederken konumlandırıyor. Bu yaratıcı yaklaşım Twitter kullanıcıları arasında hem bilinirlik (ortalamanın 2 katı) hem de hatırlanmada (ortalamanın %5 üstünde) standartlara göre güçlü bir artış ortaya çıkardı.

3. Hikaye anlatımını satın alma eğilimini artıracak şekilde yapılandırın.

Twitter kullanıcıları, bilgili tüketicilerdir. Kendilerine satış yapılıyormuş gibi hissetmek istemezler. Onları içine çekecek bir hikaye dinlemek isterler. Net bir olay örgüsüne sahip Sponsorlu Videoların alt huni ölçütlerini iyileştirebileceğini gördük. Bu türdeki içerikler satın alma eğiliminde %9 oranında etkileyici bir artış sağladı ve içeriğin satışları doğrudan etkileyebileceğini gösterdi.

Bu, reklamverenler için ne anlama geliyor? Açık ve net bir giriş, gelişme ve sonuca sahip videolar oluşturun. Tüketicileri öyküsel bir yolculuğa çıkarın ve bir çözüm sunun. Bu, kalıcı etki yaratmak ve Retweetler aracılığıyla kazanılmış görüntülenmeler sağlamak için en etkili yaklaşımdır.

Marka tanıtımı: MasterCard kampanyası için net bir olay örgüsüne sahip uzun formatlı hikayeler olan Sponsorlu Videolar oluşturdu. Bu videoda, GRAMMY ödül törenine katılan dört kart sahibinin bir gün boyunca süren ve büyük bir sürprizle sonlanan VIP deneyimi izleyicilere sunuldu. Bu içerik, sadece kampanya mesajının ufak bir kısmını anlatan videolar ile kıyaslandığında hatırlanmada ve paylaşılmada oldukça öne çıktı.

4. Kullanıcıların etkileşime geçmesi için yüksek enerjili ve eğlenceli içerikler paylaşın.

Twitter kullanıcıları eğlenceli içerikleri sever ve platforma geldiğinde eğlenmek ister. Bu da Twitter'ın medya ve eğlence markaları için özellikle etkili olmasının sebebidir. 60 saniyelik TV ve film reklamlar kopyaları dahil olmak üzere bu dikeydeki Promoted Videolar, kullanıcıların paylaşma eğilimini %15'e varan oranda arttırıyor ve içeriğin viralitesini %13 yükseltiyor. Daha geleneksel kategorilerdeki markalar buna benzer sonuçları, televizyon ve film tanıtım reklamlarının yüksek enerjili ve akılda kalıcı havasını taklit eden Sponsorlu Videolar yaratarak sağlamayı başardılar.

Marka tanıtımı: USA Network'ün yeni bir dizisi için bu Sponsorlu Videosu sadece 15 saniye uzunluğunda fakat izleyicinin adrenalinini süratle artıran çarpıcı görseller ve sesler içeriyor. Hızlı temposu ve akılda kalıcı hikaye anlatımı kullanıcıların ilgisini çekiyor, onları eğlendiriyor ve daha fazla bilgi almak üzere meraklandırıyor. Bu reklam kullanıcının etkileşime geçme eğilimini standarda kıyasla 3,3 kat artırırken, tavsiye etme oranını da ortalamanın 2,4 katına çıkardı.

5. Kazanılmış medya sağlamak için kullanıcılar üzerinde etkiye sahip olan kişiler ile iş birliği yapın.

Ünlüleri veya kitleler üzerinde etkiye sahip olan kişileri öne çıkartan videolar marka sağlığını iyileştirebilir, hatırlanmayı normale kıyasla %14, paylaşma eğilimini ise %6 üzerine taşıyabilir. Kitleler üzerinde etkiye sahip olan kişiler ve marka arasında ilişkiyi sağlamlaştırmak için görsel ve işitsel ipuçları ile marka bağlamı oluşturduğunuzdan emin olun.

Marka tanıtımı:  , ilkbahar koleksiyonunu ve markanın ilkbahar kampanyasının çekimlerini gerçekleştiren Rosie Huntington Whiteley'in () sahne arkası görüntülerini Twitter kullanıcılarına özel olarak sunmak için Sponsorlu Video kullandı. Video, markanın kurucusu Paige Adams Geller ve Rosie'nin yıllar önce nasıl tanıştıkları hakkında tatlı ve tesadüfen ortaya çıkmış bir hikaye paylaşıyordu. Bu, ikilinin ortaklıklarına çok samimi bir ilk bakıştı. Twitter, Paige.com'dan ilkbahar reklam kampanyası boyunca en fazla bahseden sosyal site oldu.

Özet

Sponsorlu Videolar tüketici davranışlarını başarıyla değiştirebilir ve satın alma hunisi boyunca etki sağlayabilir. Twitter kullanıcıları ile etkileşimi maksimize etmek için, video oynatımının başlangıç anlarında insanların resimlerine veya ürün değerine odaklanın. Açık ve net olay örgüleri sunan ve etkileyenlerin gücünü kullanan Sponsorlu Videolar aynı zamanda satın alma eğilimini iyileştirebilir ve paylaşılabilirliği artırabilir. Farklı dikeylerdeki reklamverenler sadece satış yapmak yerine eğlence değeri sağlamaya odaklanarak film ve TV'yi örnek alabilirler.

Bu beş basit unsura odaklanarak reklamverenler kendi Sponsorlu Video kampanyalarını Twitter'daki tüketiciler üzerinde başarılı olmak için optimize edebilirler. 

*Nielsen, Video Engagement in Choice Environments, Aralık 2014

Daha fazla bilgi

Daha fazla bilgi almak için Twitter'da Sponsorlu Video için 5 En İyi Uygulama infografiğini indirin.

İndirme