Perspektif

En önemli anda bağlanmak için bir gök gürültüsü anı oluşturun (ikinci bölüm)

Algılarının en açık olduğu anda kitlenizle bağlantı oluşturmak için kampanya öğesi ve içerik ipuçları.

Bu dizinin birinci bölümünde sizlerle kampanyanızı planlamanız için stratejiler paylaştık. Bu ikinci bölümde ise kitlenizle gerçek bir bağlantı kurabilmeniz amacıyla kalabalık zaman akışları arasından sıyrılabilmeniz için ipuçları sağlayacağız. Bir canlı bağlantı kurabilmek için 5 ipucu.

1. Canlı gök gürültüsü yaratın.

Markalar hem öngörülebilir hem de önceden kestirilemeyen anlara hazırlandıklarında, tüketiciler ile ilgili şekilde bağlantı geliştirebilmek için gündemdeki anları ve sohbeti oluşturabilir ya da mevcut olanlardan faydalanabilirler. Başarılı olmak için planlama esnasında gök gürültüsü anını tanımlayın, insanlara katılım göstermeleri için bir neden verin ve anın çevresindeki ilgiyi maksimize etmek için içeriğinizi stratejik olarak tanıtın.

Bu sayede önemli ve canlı kitlesel anlara kampanyanızın sahiplenilebilir değer eklemesiyle ortak olabilirsiniz. Bu da canlı kültürel sohbetlerin ortasında bir gök gürültüsü yaratabilmenizin yoludur.

Strateji: Y kuşağının %70'i bir canlı etkinliği televizyonda izlerken Tweetleri okumaktan zevk alıyor. Siz de bu artan dikkatin omuzları üstüne çıkabilir ve etkinlik gerçekleşirken kendi sohbetinizi başlatabilirsiniz.

Örneğin Sponsorlu Tweetlerin stratejik kullanımı ve gerçek zamanlı içerik sayesinde Dove'un kampanyası, güzellik üzerine sohbetleri ünlüler için olduğu kadar kitleler için de endişe değil, özgüven kaynağı haline getirmek amacıyla güzelliğin en çok öne çıkan konulardan biri olduğu Oscar Töreni esnasında platformda patlama yarattı.

2. İçeriğinize bir amaç oluşturun.

Amaçlara dayanan pazarlama çıkış göstermekte. Erişilebilecek en yüksek nokta ise markanızın temel inanışlardan biriyle ilişkilendirilebilecek bir amaç bulmaktır. Bu sayede amaç ve etrafındaki sohbet ile gerçek bir bağlantı kurarsınız. Gündeme gelen, ilgili canlı anları yakalamak, hareketinizi başlatmak için şahane bir fırsattır.

Marka çabanızı güçlendirmek için iyi zamanlanmış ve ilgili bir içerik stratejisi ile harekete geçirebileceğiniz, yüksek etkileşime sahip bir kitle mevcuttur. Tüketicileri sohbete katılmaya davet ederek, size eşlik edenleri yücelterek ve takipçilerinize onları  dinlediğinizi ve bu güçlü konu ile etkileşimde olduğunuzu gösterecek güncelleştirmeler yayınlayarak onları harekete geçirin.

Strateji: Her markanın bir amacı vardır, bu amaç ile paralellik taşıyan kültürel anlar ve anlayışlar bulmaya çalışın. Bu anı, amaç ile harekete geçen pazarlama kampanyanızı alakalı sohbetlere dahil etmek için bir atlama tahtası olarak kullanın.

3. Kalabalık zaman akışlarında öne çıkmak için kişiselleştirin.

Markalar, tüketici tarafından ilgi görmek için sürekli savaş verirler ve tüketicilerin dikkat süreleri birbiriyle rekabet eden sayısız mesajlar arasında git gide kısalırken, bu hiç olmadığı kadar zordur. Öyleyse markanız nasıl çıkış yapacak?  

Kitleniz ile daha üst düzeyde etkileşim kurabilmek için özelleştirilmiş içerik yaratın. Birine hitap ederken onların gerçek adını, kullanıcı adını ya da bir başka benzersiz, kişisel detayı Tweetlerinizde kullanmak, onlara ilgili olduğunuzu, niyetinizi ve tüketicilere olan bağlılığınızı gösterir.

Bu, kalabalık bir zaman akışında öne çıkan içeriktir. Kitlenizi şaşırttığınızda ve sevindirdiğinizde oluşturduğunuz marka değeri, marka savunuculuğunu da artırır.

Strateji: Kişiselleştirme, kitleniz ile daha derin bağlantı kurmak için bir yoldur. Fakat bu, topluluk yöneticilerinin yanıt stratejisini birebir uygulamasından fazlasını gerektirir. Kişiselleştirmenizi ölçeklendirmenin yollarını arayın, ister kişiselleştirilmiş bir metni destekleyecek bir varlık kütüphanesi ile isterse de kişiselleştirilmiş içeriğinizin temelinde yatan benzersiz bir stratejiyle.

4. Merkezî bir fikrin çevresinde bir program oluşturun.

Eğer ilk seferde başarılı olursanız, deneyin ve bir daha deneyin. Bu yaklaşım ile markalar tekrar edilebilen yapıda kolay üretilebilen varlıklar geliştiriyorlar ve bunların çevresinde bir içerik programı oluşturuyorlar. Eğlendirme veya fayda sağlama amacına sahip içerikler en fazla işe yarayanlar. Kilit nokta, temelleri tüketicinin kavrayışında olan, bir dizi varlık ile sergilenebilecek merkezi bir fikre sahip olmaktır.  

Markaya katkı sağlayacak bir etki oluşturmak için bu varlıklar bir etiket ve kampanya öğesi estetiği ile bir araya toplanmalıdır. Hazırda bulunan bir dizi varlığa sahip olmak, her daim alıcılığın mevcut olduğu bir anı tanımlar tanımlamaz bir sonrakine hızlı şekilde geçiş yapmanıza olanak sağlar.

Bundan sonra esas mesele, tüketicilerin ilgi alanlarına değinerek sohbetleri hedeflemeniz ve başlatmanız, böylelikle onlarla paylaşılan bir tutku noktası etrafında etkileşime girmenizdir.

5. Sürükleyici video ile etkileşime girin.

Video dinamiktir ve bu sayede tüketiciler ile etkileşime girerken sabit içeriklerin kullanıcılarına kıyasla %18 etkileşim artışı ve %11 akılda kalıcılık artışı ile kalabalığın arasından sıyrılır. Bu yüzden de Twitter'daki video içerik hacminin patlama yapmış olmasına şaşırmamak gerekir.

Kendi video içeriğinizi oluşturduğunuzda, kitlenizin ilgisini yakalamak ve onları içeri çekmek için yazılı metin ve uzun uzadıya açıklamalar yerine eğlenceyi öne çıkarmayı unutmayın. Ayrıca markanızın hatırlanmasını garanti etmek için marka mesajını ilk birkaç saniyeye yerleştirin.

Video dinamiktir ve bu sayede tüketiciler ile etkileşime girerken sabit içeriklerin kullanıcılarına kıyasla %18 etkileşim artışı ve %11 akılda kalıcılık artışı ile kalabalığın arasından sıyrılır."

Nina Mishkin, İçerik Planlama, Twitter

Fakat benzersiz içerik oluşturmak her şey değildir, halihazırda sahip olduğunuz varlıkları da sonuna kadar kullanarak devasa video fırsatından yararlanmanız gerekir. Bunun için:

  • Halihazırda sahip olduğunuz kahraman varlıkların dağıtımını gerçekleştirin.
  • Bunları farklı biçimleri test etmek için uyarlayın ve etkilerini esnetin.
  • Sergilemeyi destekleyen yardımcı, sosyal öncelikli içerikler oluşturun.

Bu şekilde bir kahraman videosunu, stratejik olarak zaman içinde yayınlayabileceğiniz çok sayıda tekil varlıklara çevirebilirsiniz. Bu da maliyetleri amorti eder ve mesajınızın sohbetin daha uzun süre parçası kalmasını sağlar.

Twitter, markaların tüketiciler ile canlı bağlantılar oluşturması için en güçlü platformdur. Doğru içerik ve biraz planlamayla insanlar tarafından yıllar boyunca konuşulacak, başarılı kampanyalar oluşturabilirsiniz.